poniedziałek, 20 lutego 2017

Ruiny kościoła ewangelickiego - Stare Jaroszowice / Alt Jäschwitz /


Inauguracja cyklu - Szlakiem Starej Nowej Historii.
Ruiny Kościoła Ewangelickiego w Starych Jaroszowicach / Alt Jäschwitz / w gminie oraz powiecie Bolesławieckim na Dolnym Śląsku. Cykl pt.: " Szlakiem Starej Nowej Historii ".
Opis ze strony dokumentyslaska.pl 
" Drewniany dom modlitwy powstał w 1744 r. Murowany kościół ewangelicki zbudowano dopiero w latach 1842 - 1844. Istnieje zresztą do dziś, chociaż opuszczony w 1945 r. jest teraz ruiną. Pastorówka z przełomu XIX i XX w. pełni obecnie funkcję biblioteki. W 1546 roku Reformacja dotarła do Starych Jaroszowic, czego przejawem było przejście członków tamtejszej parafii na luteranizm. Pierwszym pastorem został Caspar Probus vel Fromig z Bolesławca. 
Kolejnym ważnym księdzem był Bartłomiej Gosky (1550-1612) - autor pracy poświęconej Starym Jaroszowicom i okolicy : „ Nachrichten von Alten Joeschwitz Und Anderen Orten”. 15 IV 1654 roku kościół, plebanię i szkołę przekazano kościołowi Rzymsko -Katolickiemu. Ewangelicy odprawiali odtąd nabożeństwa w kościele w Sędzimirowie. 
W 1741 mieszkańcy Starych Jaroszowic rozpoczęli budowę drewnianego kościoła, szkoły i domu pastora, którym został Krystian Emmanuel Boginsky. Kościół służył ewangelikom w latach 1744 - 1844. W 1812 roku, po sekularyzacji dokonanej przez Fryderyka Wilhelma III w 1810 roku, ewangelicy otrzymali w prezencie trzy dzwony z klasztoru benedyktynów w Strzegomiu. 
W latach 1842 – 1844 ewangelicy w Starych Jaroszowcach zbudowali z piaskowca nowy kościół w stylu neoromańskim. Pierwszy ważny remont miał miejsce w 1855 roku. Dziś nie ma śladu po ołtarzu, oknach i drzwiach, a dach zapadł się do wnętrza. Schody na wieżę zawaliły się. Na szczycie zachował się mechanizm zegarowy i skorodowane tarcze.





  Z tyłu kościoła zdewastowany cmentarz. Przy wejściu napisy : „Eingang zur Ruhe” (Wejście do odpocznienia) i „Erbaut im Jahre der Heiler 1855”. 



 W pobliżu ruin kościoła ewangelickiego znajduje się zdewastowany stary cmentarz ewangelicki z resztkami grobowców i nagrobków. Oraz W pobliżu kościoła ewangelickiego znajduje się pomnik ofiar wojny 1870-1871



 Na zakończenie, prosimy o pomoc w dokumentowaniu historii. Zbieramy wszelkie dokumenty, zdjęcia i albumy ze zdjęciami, starą ceramikę, czy też elementy wyposażenia domów wyprodukowane przed 1945 rokiem. Nie zarabiamy na tym - to tylko w celach edukacyjnych, tak aby w przyszłości stworzyć kolekcję dotyczącą okolic Lubiąża, Wołowa, Brzegu Dolnego jak i Dolnego Śląska. Prosimy również, o informacje tyczące stadniny koni, która to mieściła się w Klasztorze w Lubiążu. Piszcie o waszych wspomnieniach z młodości, opiszcie zasłyszane od rodziców, babć i dziadków historie, lub jeśli posiadacie spisane swoje historie rodzinne - podeślijcie je do nas. Za każdą nawet najmniejszą informację, wspomnienie czy zwykłą chęć porozmawiania, zawsze jesteśmy bardzo wdzięczni. Również jeśli posiadacie w domu stare książki, związane tematyką z historią drugiej wojny światowej, i chcecie się z nami nimi podzielić, to będziemy bardzo wdzięczni. Piszcie na adres email:
lasik.waldek@gmail.com
lub na tradycyjną pocztę:
Waldek, Aldona Lasik 
ul. Tadeusza Kościuszki 1
56 - 100 Lubiąż
Jesteśmy za delegalizacją tajnych stowarzyszeń na terenie Polski!! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz